بازی, دسته‌بندی نشده

10 حقیقتی که درباره سری GTA نمی‌دانید

برای سال‌هاست که مجموعه Grand Theft Auto (GTA) اگر محبوب‌ترین نباشد، قطعا یکی از پرطرفدارترین بازی‌هایی است که همچنان مراحل ساخت آن دنبال می‌شود و نسخه‌های جدیدی را پیش روی مخاطب‌ها قرار می‌دهد. استودیو Rockstar با وجود در اختیار داشتن امتیاز تعداد زیادی بازی موفق اما همچنان به واسطه گردش مالی فوق‌العاده، تمرکز اصلی خود را روی GTA قرار داده و احتمالا در میانه‌های نسل آینده می‌توانیم قسمت جدید این مجموعه را تجربه کنیم. با وجود این نکته بد نیست نگاهی داشته باشیم به 10 حقیقتی که درباره سری GTA نمی‌دانیم.

پول برای نقد منفی

در زمان ساخت اولین نسخه GTA استودیو Rockstar که آن زمان با نام DMA Design فعالیت خود را شروع کرده بود، برای جلب توجه بیشتر به شکلی نامتعارف از رسانه‌ها استفاده کرد. در آن زمان مکس کلیفورد به عنوان روابط عمومی این استودیو شناخته می‌شد و مبالغی را به برخی رسانه‌ها پرداخت کرد تا مطالبی را با رویکرد منفی نسبت به GTA منتشر کنند. مطالبی که در نهایت کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام داده و GTA را در کانون توجه گیمرها و البته کسانی قرار داده‌اند که شاید تا پیش از این به سراغ بازی‌های ویدئویی نمی‌رفتند.

فروش 280 میلیون نسخه‌ای مجموعه GTA

جدیدترین آمار منتشر شده از فروش مجموعه بازی GTA نشان می‌دهد که تاکنون 280 میلیون نسخه از این سری به فروش رسیده. آماری که این مجموعه را به عنوان یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ قرار می‌دهد. در حال حاضر تنها بازی‌های ساخته شده در مجموعه‌های Super Mario، Pokemon و Tetris موفق به فروش بیشتری از ساخته Rockstar Games شده‌اند. چیزی در حدود 115 میلیون از این آمار به GTA V اختصاص دارد که کارشناس‌ها اعتقاد دارند، درآمدی 6 میلیارد دلاری را برای سازندگان مجموعه به همراه داشته.

اشتباهی برای شروع همه چیز

در گذشته تیم سازنده GTA مشغول توسعه عنوانی با نام Race N Chase بود که از جهات مختلف به مجموعه محبوب آنها شباهت‌های بسیاری داشته. در این بازی گیمرها در دو نقش دزد یا پلیس قرار گرفته باید وظایف مشخصی را دنبال می‌کردند. با این حال در زمان تست‌های اولیه گلیچی باعث شد پلیس‌ها به جای دستگیر کردن دزدها، آنها را با اتومبیل خود زیر بگیرند. اشتباهی که مورد توجه تسترها قرار گرفت و نهایتا باعث شد، رویکردی کلی بازی تغییر کرده و تبدیل به چیزی شود که امروزه تحت عنوان GTA شناخته می‌شود.

تمام کردن Vice City در 57 دقیقه

ساختار نسخه‌های مختلف GTA شرایطی را ایجاد می‌کند که عملا تمام کردن آنها در زمانی کوتاه شاید غیرممکن باشد اما نباید فراموش کنیم که چیزی به نام غیرممکن برای گیمرها تعریف نشده. بهترین تلاش‌های صورت گرفته نشان می‌دهد GTA IV و GTA V در 5 و 37 دقیقه و 7 ساعت و 25 دقیقه به پایان می‌رسند. این در حالی است نسخه‌های پیشین شرایط متفاوتی را تجربه می‌کنند. بهترین رکورد برای به اتمام رساندن GTA 3 در حدود 71 دقیقه است. گیمری که این رکورد را ثبت کرده، در ادامه به سراغ Vice City رفته و این بازی به نظر طولانی را در 57 دقیقه و 29 ثانیه به اتمام رسانده. البته این کار به واسطه استفاده از گلیچ انجام شده که برای ثبت رکوردهای این چنینی، مشکلی ندارد.

غیبت قابل توجه بچه‌ها در GTA

زمانی که GTA 3 در مرحله ساخت بتا قرار داشته، کودکان حضور پررنگی در محیط‌های مختلف بازی داشته‌اند اما در ادامه Rockstar برای جلوگیری از ایجاد حاشیه آنها را به کلی حذف کرده. ترس سازندگان بازی از دادن لقب شبیه‌ساز کشتن بچه‌ها توسط رسانه‌های راست به GTA، نهایتا کودکان را برای همیشه از این مجموعه حذف کرد. با این حال دو استثنا در این موضوع وجود دارد. اولین کودک به نمایش در مجموعه مری بت ویلیامز در GTA Vice City است و دیگری جیل وان کرستنبرگ 13 ساله است که در GTA IV حضور پیدا کرده بود. کودکانی که البته از دید شخصیت‌پردازی کاملا همرنگ فضای کلی مجموعه هستند.

لامار در نقش یار ذخیره

تمامی نسخه‌های مجموعه GTA، بعد از انتشار مورد بررسی دقیق گیمرها قرار می‌گیرند و همین شرایط برای GTA V نیز تکرار شد. بعد از انتشار این بازی در سال 2013، گیمرها به سراغ کدهای بازی رفته و متوجه سناریو جالبی شده‌اند که در نسخه نهایی جایی نداشته. طبق اطلاعات به دست آمده اگر گیمر در انتهای GTA V، پایان اصلی را انتخاب می‌کرده، نهایتا فرانکلین جان خود را از دست داده و در ادامه با لامار جایگزین می‌شده. جالب است که مجموعه قابل توجهی از دیالوگ و انیمیشن نیز برای لامار طراحی شده اما در نهایت هیچ‌کدام به شکل کامل مورد استفاده قرار نگرفته. سازندگان بازی البته لامار را به کلی فراموش نکرده و نقش مناسبی را به او در GTA Online اختصاص داده بودند.

تاخیر؛ اصل همیشگی راکستار

معرفی هر کدام از نسخه‌های GTA همواره با واکنش مثبت طرفداران این سری روبرو شده اما از سویی شروعی است برای دورانی پر اضطراب برای همین دسته از گیمرها که باید تاخیرهای طولانی را تحمل کنند. تمامی نسخه‌های مجموعه از زمان GTA 3 تاکنون با تاخیرهای چند هفته‌ای یا چند ماه روانه بازار شده‌اند. قسمت سوم مجموعه برای تغییراتی به واسطه اتفاقات یازده سپتامبر برای سه هفته تاخیر خورد، Vice City یک هفته برای تکمیل کردن موجود فروشندگان و San Andreas یک هفته به دلیل نامشخصی دیرتر از تاریخ اعلام شده منتشر شد. شرایط برای قسمت چهارم و پنجم حتی بدتر است GTA IV از اکتبر 2007 تا آپریل 2008 تاخیر خورد. قسمت پنجم سری نیز در ابتدا قرار بود طی دو ماه ابتدایی سال 2013 روانه بازار شود اما نهایتا در ماه سپتامبر همان سال به دست مخاطب‌ها رسید.

تمسخر درایور

زمانی که بازی‌های Open World تازه به دنیای سه بعدی راه پیدا کرده بودند، Driver توانست با معرفی قابلیت‌های جدیدی تبدیل به یکی از نوآورترین بازی‌های زمان خود شود. با این حال بعد از انتشار GTA 3، سازندگان Driver همواره سعی در تقلید از ساخته راکستار داشته‌اند و در این مسیر ناموفق بودند. استودیو Rockstar نیز در مقابل بیکار نبود و در عناوین مختلف خود با قرار دادن کنایه‌های جالبی، شخصیت اصلی و بازی Driver را مسخره کرد.

پخش تلفن‌های واقعی در رادیو

تابستان قبل از انتشار GTA IV، راکستار وبسایتی غیرواقعی را برای شبکه رادیو WKTT در این بازی راه‌اندازی کرد. وبسایتی که مخاطب‌ها می‌توانستند با شماره تلفن آن تماس گرفته و مشکلات خود در رابطه با شرایط اجتماعی و مسائل دیگر موجود در Liberty City را مطرح کنند. در نهایت اما راکستار تعدادی از پیام‌های ثبت شده از سوی کاربرها را در بازی قرار داد و آنها از طریق شبکه رادیو WKTT پخش کرد. جالب است که مجری این رادیو که با نام ریچارد بسشن شناخته می‌شود توسط بازیگر مطرح سینمای هالیوود یعنی جیسون سودیکیس صداگذاری شده.

رقابت با دزدهای دریایی

با بررسی تمام آثار ساخته شده در صنعت سرگرمی متوجه می‌شویم که این دو قسمت انتهایی مجموعه فیلم‌های Pirates of the Caribbean هستند که هزینه تولید بیشتری را از بازی GTA V در اختیار داشته اند. هرچند سازندگان بازی‌های ویدئویی آمار دقیقی از بودجه خود را اعلام نمی‌کنند اما کارشناس‌ها اعتقاد دارند که 268 میلیون دلار برای توسعه GTA V هزینه شده. بودجه‌ای که این اثر را در سال 2013 تبدیل به پرهزینه‌ترین بازی تاریخ کرد. در مقابل اما دو قسمت انتهایی مجموعه فیلم‌های Pirates of the Caribbean با بودجه 300 و 378.5 میلیون دلار تولید شده‌اند که بالاتر از GTA V قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *